Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht /

Kasvuperioodi lõpp

Sügis
on see, kui hakkad
rääkima võõraste taimedega
ja tähele panema lindude näoilmeid,
ülearu muretsemata,
kuidas see kõrvalt paistab.

/L. Joonas/

Mõned Eestimaa piirkonnad on ära näinud esimese lume. Jah, taimede kasvuperiood on lõppenud – aga mõneski paigas lõppeski see alles koos esimese lumega.


Kasvu- ehk vegetatsiooniperiood on üpris tehniline termin – selle piiritleb ära ööpäeva keskmine temperatuur +5 ˚C. Selline piir on laialdaselt tunnustatud, sest alates sellest temperatuurist suudavad “keskmised” taimed tagada rakkude paljunemise. Lisaks üldisele kasvuperioodile kasutatakse ka mõistet aktiivne kasvuperiood (temperatuur üle +10 ˚C).

Tegelikult on kasvuperiood muidugi ebamäärasem ja laiem kontseptsioon, kuna taimede soojusvajadus on erinev. Talivili hakkab idanema +2,5 ˚C juures, mais vajab selleks +6 ˚C . Kevadlillede vegetatsioon algab juba miinuskraadide juures. Sellest hoolimata kasutatakse 5 kraadi piiri väga laialdaselt, kuna see võimaldab võrrelda omavahel erinevaid aastaid ja piirkondi.

Keskmiselt kestab taimekasvuperiood Eestis keskmiselt 175–195 päeva. Kõige lühem keskmine vegetatsiooniperiood on Kirde-Eestis, kõige pikem Lõuna- Eestis ja saartel. Efektiivseid üle 5 °C temperatuure koguneb keskmisena 1400–1550 °C. Tüüpilisel aastal on suurimad efektiisete temperatuuride summad  on Kagu-Eestis ja Pärnu lahe kandis, väikseimad Kirde-Eestis ja Hiiumaal. Vegetatsiooniperiood on Eestis nihkunud võrreldes varasemate aegadega ettepoole ja pikenenud.

2021 aastal algas kasvuperiood algas enamasti 12. aprillil, saartel ja põhjarannikul aga alles mais. Kasvuperiood lõppes enamasti vahemikus 6.-8. november, rannikul 13.-14. november, saarte läänerannikul 21.-22. november. Kasvuperoodi pikkuseks kujunes keskmiselt 211 päeva, varieerudes vahemikus 196-220 päeva (joonis 1). Lühem kasvuperiood Pakri ja Ristna vaatlusjaamades tuleneb just kevade hilisemast algusest neis asukohtades.

Joonis 1. Kasvuperioodi pikkus päevades 2021. aastal

Efektiivseid temperatuure kogunes sel aastal Eesti keskmisena kasvuperioodi algusest juuli lõpuni septembri lõpuni 1605 kraadi ja novembri lõpuni 1729 kraadi (joonis 2).

Joonis 2. Efektiivsete temperatuuride summa 2021 aastal kogu kasvuperioodil (aprill-november).

Ilm aga sumestub hääletu.
Sügisepäev jõuab õhtule ju.
/G. Suits/

Agrometereoloogia
Triin	Saue

Triin Saue

23.11.2021