Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Aiandusinfo

Koduaeda muru rajamine

Autor: Margus Ess
Eesti Taimekasvatuse Instituut

Madal, tihe ja tallamisele vastupidav muru vajab asjatundlikku rajamist, sobivaid taimeliike ja –sorte ning nõuetekohast hooldamist.

 • Esmalt tuleb kindlaks määrata muruala suurus. Sobiv külvisenorm normaalsetes kasvutingimustes on 10-15 g/m². Kui külvatakse rohkem seemneid, kui võib kasvada võrseid pinnaühikul, siis toimub üleasustuse tõttu stiihiline hõrenemine. Seetõttu pole liiga suured külvisenormid (25-60 g/m²) end õigustanud.
 • Maaharimis- ja tasandamistööd on soovitatav teha sügisel, et muld saaks talvel vajuda ja niiskust koguda. Tasandamisel täidetakse pinnalohud mullaga ja antakse muruplatsile väike kalle keskkohast servade suunas. See hoiab ära vihmavee kogunemise murule. Tasandamiseks sobib hästi 4-5 m pikkune puust pruss või sirge laud.
 • Pärast tasandamist tuleb mulda mõne sentimeetri sügavuselt kobestada.
 • Külviaeg kestab varakevadest kuni augusti lõpuni. Hilisemad külvid võivad talvitumisel kahjustuda ja jääda hõredaks.
 • Koos muruseemnega külvatakse 30-40 g/m² kompleksväetist.
 • Muruseeme külvatakse vajunud või rullitud pinnasele, kus käimine ei jäta enam sügavaid jälgi. Peenike muru seeme ei tohi sattuda mulda sügavamale kui 1 cm. Ühtlasema murukamara saamiseks on soovitav seeme jagada kahte ossa ja külvata kahes ristuvas suunas. Enne külvi tuleb seemnesegu väga hoolikalt läbi segada.
 • Seeme rehitsetakse ettevaatlikult mulda. Reha ei tohi hooga tõmmata, sest siis riisutakse kokku juba külvatud seemned ning need ei jaotu mullas ühtlaselt.
 • Pärast külvi muld tihendatakse kergelt rulliga, et seemned saavutaksid kontakti mullaga. Samuti aitab rullimine säilitada mullas olevat niiskust.
 • Kuiva mulda kastetakse enne külvi põhjalikult ja selle tahenemisel külvatakse seeme. Kuival ajal on vaja korduvalt kasta, seni kuni muruoras katab pinna. Õige kastmine tagab mulla ööpäevaringse niiskuse vähemalt külvi sügavusel (1 cm): niiskus peab olema tuntav, kui näpp mulda torgata. Kui piisavalt kasta pole võimalik, siis on targem üldse mitte kasta, sest kuivas mullas ei juhtu seemnetega midagi.
 • Muruorast niidetakse kui taimed on võrsunud ja kasvanud 10 cm kõrguseks, s.o. 4-6 nädalat pärast külvi. Seejuures ei tohi niita madalamalt kui 3-5 cm kõrguselt, et mitte vigastada vähem võrsunud taimi. Esimest korda pole soovitav niita kuuma päikesega, vaid pilves ilmaga, et vältida orase kuivamist. Muruorast niidetakse umbes 3-4 nädala tagant, et soodustada kiiremat võrsumist ja rohukamara tihenemist.
 • Ei tasu muretseda umbrohtude esinemise ja esialgse muru hõreduse pärast. Umbrohte saab hävitada keemiliste taimekaitsevahenditega, samuti hävivad nad niitmisel. Umbrohtude kõplamine tekitab tühikuid!
 • Väga oluline on valida kohalikele tingimustele sobivaim murutaimeliik. Ka kõige hoolikam maa ettevalmistamine ja muru õige hooldamine ei taga kaunist muru, kui pole valitud õiget seemet.

Aiandus
Heintaimed
Muru