Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Aiandusinfo

Neli tegurit, mille alusel valida tomatisorti

Mida arvestada tomatisordi valimisel?

Käes on märts, päike käib oluliselt kõrgemalt ja kõigil aiandussõpradel juba näpud sügelevad. Üks esimesi töid, millega hooaeg avatakse on tomatitaimede ettekasvatamine. Tomatite kasvatamine on Eestis ikka populaarne olnud. Kuid alati ei ole saak see, mis loodetud. Saak sõltub kasvatamisvõtetest nagu õige väetamine ja kastmine, kasvude eemaldamine, kasvuhoone tuulutamine jne, kuid ei tasu alahinnata ka sordi valikut. Kindlasti me ei soovita lähtuda vaid ilusa fotoga pakendist, viljade kujust ja värvist, vaid süveneda tuleks pakendil olevasse infosse. Järgnevalt toome ära neli olulist tegurit, millega peaks arvestama tomatisortide valimisel.

1. Sordi päritolu

Eestis aretatud sordid kasvavad siin maal kõige paremini. Sorte luues on arvestatud nii kohalike kasvutingimustega kui ka maitse-eelistustega.

Soojal suvel ei ole väga vahet, hea saagi annavad ka sordid, mis on aretatud Eestist lõuna pool olevates riikides. Oluline erinevus tuleb esile just ebasoodsal (jahedal ja vihmasel) aastal, mil lõunas aretatud sortide saagi põhiosa valmib alles augustis või septembris. Valides Eestis aretatud sordi, kehtib sordikirjeldus täpselt siinses kliimavöötmes.

2. Kasvukoht

Mõistlik on arvestada kasvukohaga. Enamasti kasvatakse Eestis tomateid kasvuhoonetes, kuid võimalik on seda teha ka avamaal, rõdul ning toas aknalaual.

Olenevalt kasvukohast on hea valida tomatisort sordiomaduste järgi. Enamikku müügilolevaid tomatisorte sobib kasvatada kasvuhoones. Avamaal kasvatamiseks peab valima selleks spetsiaalselt aretatud sordi. Sellised sordid on vähem vastuvõtlikud avamaa tomatit kimbutavale pruunmädanikule. Aknalauale sobib paremini sort, mis talub pisut vähemat valgust, kui teised tomatisordid ja on kompaktsed.

3. Viljade valmimisaeg

Valides sorte, tuleks eelistada kindlasti varajasi või väga varajasi. Sel juhul on loota suuremat saaki ja esimesi oma aia tomateid saab kütteta kasvuhoonest noppida juba juuli alguses. Täpne sordikirjeldus toimib vaid sordi päritolumaal, piirkonnas, kus ta on aretatud. Kuid meil siin võivad keskmise ja hilise valmimisega sordid anda saagi alles augustis või septembris, mil on päevad juba jahedamad ning niiskemad ja seetõttu on ka saagikus oodatust väiksem.

4. Haiguskindlus

Üks hea sort peaks olema ka haiguskindel Eestis levinud peamistele taimehaigustele, vältimaks liigset saagikadu. Niiskemal ja jahedamal suvel ohustavad tomatitaimi mitmed seenhaigused nagu hahkhallitus, tomati-ruugehallitus, tomati-pruunmädanik ja -lehemädanik ning varrepõletik. Kuna hahkhallitusekindlaid tomatisorte ei ole, siis teiste kahjustajate suhtes on mitmetel sortidel osaline või täielik haiguskindlus olemas. Näiteks on olemas ruugehallitusekindlaid tomatisorte (ruugehallitus on lehti kahjustav seenhaigus). Enamik kohalikke sorte on väga hea haiguskindlusega.

Tomatisorte valides tuleb ilmselgelt lähtuda põhimõttest, et munasid ei tasu ühte korvi panna. Kindlasti tunduvad eksootilised sordid väga põnevad ja ahvatlevad, kuid arvestada tuleks nii kasvukoha, viljade valmimisaja ning haiguskindlusega. Kui saagi suuruses ei taheta järeleandmisi teha, oleks tark vähemalt osaliselt eelistada kodumaiseid sorte.

Kuidas kasvatada tomatit aknalaual, loe siit,

Artikkel ilmus Maablogis 5. märtsil 2021.a

Aiandus
Tomat
Ingrid Bender

Ingrid Bender

04.05.2021