Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Aiandusinfo

Tomat vajab hoolitsust

Tomat on populaarne köögivili ja teda on lihtne kasvatada. Tomatit on võimalik kasvatada erinevates keskkondades – olgu siis korteris aknalaual, rõdul, avamaal või kasvuhoones. Selleks, et suvel maitsvaid vilju nautida vajab tomat aga omajagu hoolt ja tähelepanu. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Ingrid Bender jagab allpool nõuandeid tomatitaimede hoolduse ja väetamise kohta.

Kasvukoht

Tomati kasvatamise puhul tuleb arvestada, et tegemist on sooja- ja valguselembese taimega, mille viljumiseks on vajalik temperatuur vahemikus 13-32°C. Toas kasvatades on kõige parem koht aknalaual ja kasvatamise ajaks pigem kevad-suvi, kuna talveperioodil on naturaalset valgust liiga vähe ning vajalik on lisavalgustus. Külmade talveilmade puhul on vahel akna läheduses tomati jaoks ka liiga jahe. Soojadel suvedel on tomatit võimalik kasvatada ka avamaal lõunapoolses tuulevaikses kohas.

Kui on soov kasvatada tomateid kasvuhoones, siis kõige sobilikum asukoht triiphoonele on päikesepaisteline, tuulte eest varjatud ning eemal veekogust ja kartulimaast asuv ala. Veekogu kaldal on õhuniiskust rohkem, kui sellest eemal paiknevas kohas. Kartulilt aga levib tomatitele kartuli-lehemädanik põhjustades tomatitaimede lehtedel ning vartel tomati-lehemädanikku ja viljadel tomati-pruunmädanikku. Üleüldse on haiguste vältimiseks või vähendamiseks oluline kasvuhoone tuulutamine päeval ning suvel öökülmade vabal perioodil ka öösel.

Taimede toestamine ja kastmine

Kui tomatid on piisavalt suureks kasvanud ja kui neid enam öökülmadeks katma ei pea, on neid vaja toestada. Toas saab tomateid toestada nööri või kepiga. Avamaal võib samuti kasutada keppe, kuid sageli jäetakse avamaatomat üldse toeta. Kasvuhoones seotakse toestusnöörid, mida uuendatakse igal aastal, et vältida taimehaiguste levikut kasutatud nööridelt.

Tomateid kastetakse jahedamate ilmade korral 1-2 korda nädalas ning kehtib reegel, et pigem harvemini ja rikkalikult. Kuumalaine ajal on muidugi kastmissagedus tihedam ning kohati on vaja seda teha iga päev. Oluline on vältida mulla läbi kuivamist, sest kui seejärel uuesti kasta, siis lõhenevad viljad kergesti. Võimalusel tuleb tomateid kasta hommikul, kuna õhtune kastmine põhjustab öösel kõrget õhuniiskuse taset, mis aga soodustab seenhaiguste teket ja levikut.

Võra kujundamine, võrsete ja lehtede eemaldamine

Kõrgekasvulised (indeterminantsed) tomatisordid on parem kujundada üheharulisena (lihtsam toestada). Mitmeharulisena kasvatamisel taimelt suuremat saaki ei saa, küll aga saab üheharuliselt taimelt tavaliselt esimese punase vilja varem kui mitmeharuliselt. Külgvõrseid eemaldada igal nädalal. Madalakasvulisi (determinantseid) sorte kasvatatakse mitmeharulisena (tavaliselt 2 – 3 haru). Edasine kasv toimub külgvõrsete arvel ja neid eemaldatakse ainult siis, kui taim on liiga tihe. On aretatud selliseid madalaksvulisi sorte, millel on vaja reeglina eemaldada vaid 2-3 alumist külgvõrset (näiteks kodumaine sort ’Maike’) ja teised külgvõrsed jäetakse alles.

Taimelehti tuleb üldjuhul eemaldada siis, kui lehed on haiged või asuvad küpsenud viljadest allpool. Korraga eemaldatakse 2-3 lehte, mitte sagedamini kui kord nädalas, kusjuures tuleb jälgida, et tomatitaimele jääks alles 8-10 täiskasvanud lehte.

Väetamine

Tomatitaimede väetamise sagedus sõltub mulla/kasvusubstraadi toitainetesisaldusest. Makroelementidest vajab tomat kõige enam kaaliumi (K), eriti kasvu esimesel ja viljakandeperioodil. Lämmastikku (N) on palju vaja tõusmetest õienuppude moodustumiseni. Fosforit vajab tomatitaim ühtlaselt kogu kasvuperioodi jooksul. Toitainete tasakaalust kõneleb kõige ilmekamalt taime välimus. Parajalt väetatud taimel on kõik lehed keskmise rohelise värvusega ja moodustunud viljad kasvavad täissuurusesse (sordile iseloomulikku suurusesse). Kaaliumipuuduse korral jääb viljade moodustumine väheseks, vanematel lehtedel on servad pruunikad, justkui kõrbenud, viljad võivad olla laigulised. Lämmastikväetisega liialdamisele viitavad tumedad ja tugevalt allapoole rullunud ladvalehed. Lisaks võib esineda viljadel tipumädanikku. Lämmastiku puudusel kasv aeglustub ja alates alumistest muutuvad lehed algul kahvaturoheliseks ja hiljem kollakaks. Fosforipuudusel taime kasv pidurdub, lehed muutuvad sinakasroheliseks ja lehed ning viljad jäävad väikeseks.

Mulda on parim ette valmistada juba sügisel ning anda veise- või hobusesõnnikut või kasutada kevadel orgaanilist väetist nagu näiteks kompost. Kui mullas toitaineid napib, siis tuleb taimi väetada kord nädalas koos kastmisveega või 2-3 nädalaste vahedega otse mullapinnale raputades. Kui mullas on piisavalt toitaineid, siis on küllalt kui kasvamise ajal taimi väetada kaks korda ja väetist tuleks ühele ruutmeetrile arvestada 15g. Kahe väetamise puhul toimida järgmiselt:

  1. Lämmastikurikka täisväetisega 2 nädalat pärast istutamist;
  2. Kaaliumirikka väetisega juuli keskel.

Vahel võib juhtuda, et tuleb lisaks väetada ka juuli lõpus või augustis, millest saab aru, kui tomatitaimed on kahvatud ja varred taime ladvas peenikesed. Koduaias on parim kasutada loodusliku päritoluga väetisi nagu näiteks komposti, omavalmistatud nõgesekääritist või tuntud firmade toodetud tomati mahekasvatuseks mõeldud väetisi.

Näpud mulda!

Artikkel ilmus Maablogis 20.05.2021

Aiandus
Köögivili
Tomat
Ingrid Bender

Ingrid Bender

21.05.2021