Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Aiandusinfo

Tomatit saab edukalt kasvatada ka aknalaual või rõdul.

Kas olete seni tomatite kasvatamist vältinud, sest teil ei ole kasvuhoonet? Sellest ei peaks heituma, näpud saab ikkagi mulda panna ja ka omakasvatatud vilju süüa. Tomatit saab edukalt kasvatada nii aknalaual kui ka rõdul. Loomulikult on vaja taimedega tegeleda, kuid seda on ka siis kui kasvatamine toimub kasvuhoones või aiamaal. Hea hoolitsuse ja spetsiaalse pühendumise korral on võimalik tomatitaime kasvatada aknalaual terve aasta ja kauemgi korjates samal ajal kogu aeg küpseid vilju.

Hea aeg tomatiseemne mulda pistmiseks on siis, kui päevavalgust on iga päev juba rohkem. Seega võib külvata juba jaanuaris, sobivad ka teised kuud. Jaanuari külvi korral valmivad esimesed viljad tavaliselt mai algul (saagi algus sõltub palju konkreetsetest kasvutingimustest).

Esialgu vajate vaid seemneid, väiksemat potti ning kasvuturvast.

Sordi valimine on oluline. Lihtsam on kasvatada taimi rõdul ja aknalaual, siis on valgust piisavalt. Sobivad sordid on kääbussordid või madalad väiksema valgusnõudlikkusega sordid, mille viljad ei kasva väga suureks.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) valikust sobib aknalaual või rõdul kasvatamiseks väga hästi sort ‛Varto’, mis on varajane kompaktne ja poolvarju taluv sort, mille viljad (u 50 g) küpsevad 110 – 115 päeva pärast peale tärkamist.

Varto tomat poolkõrge

Tomatiseeme külvatakse kindlasti kasutamata märga kasvuturbasse või muusse substraati, mida on hoitud toatemperatuuril üks ööpäev, et substraat soojeneks. Iga seeme pannakse eraldi potti. Seemned kaetakse kuni 1 cm paksuse substraadikihiga ning vajutatakse kergelt kinni. Nii saavad seemned niiske keskkonnaga hea kontakti ja hakkavad kiiresti idanema. Peale külvi võib poti katta kilega või kattelooriga, mis hoiab niisket idanemiskeskkonda. Taimed tärkavad enamasti 6-7 päeva jooksul. Peale tärkamist eemaldada kile või loor, see väldib taimede välja venimist.

Kui pott on tomatitaimele väikseseks jäänud, tuleb ette võtta ümberistutamine. Hankida tuleb kuni 10-liitrine põhjas oleva auguga anum/kasvupott. Poti põhi kaetakse 5-6 cm paksuse killustiku või liiva kihiga, mis toimib drenaažina aidates liigset vett ära juhtida. Seejärel täita nõu kasvusubstraadiga, millesse on soovi korral segatud kastmisgeeli. Kastmisgeel seob vett ja aitab niiskust potis hoida pikema aja jooksul. Tomat talub sügavat istutamist, st seda, et taime varre alumise osa võib ka substraadi sisse panna. Sel juhul moodustuvad varrele kergesti külgjuured.

Kasvusubstraat peab olema õhu ja toitaineterikas. Hästi sobib kasvuturba ja kemikaalidest vaba aiamulla segu, millele on ¼ koguse ulatuses lisatud kvaliteetset komposti (näiteks Matogadi hobusesõnnikukompost ) või juhendile vastavalt lisatud granuleeritud väetist. Toitaineterikas on mahetomati kasvatamiseks toodetud Ecofertise tomativäetis, millest toitained aeglaselt vabanevad nii nagu kompostistki.

Kui kasvatusnõu on piisavalt suur, võib kasutada ka ainult kasvuturvast, kuid siis tuleb arvestada sagedasema kastmise ja väetamisega.

Toa – ja rõdutomati taimele antakse lisaks substraadis olevatele toitainetele koos kastmisveega regulaarselt pealtväetist.

Artikkel ilmus Maablogis 26.03.2021

Köögivili
Tomat
Ingrid Bender

Ingrid Bender

04.05.2021