Integreeritud taimekaitse suunised

Integreeritud taimekaitse on keskkonda säästev ja ökoloogiliselt puhast toodangut tagav erinevate taimekahjustajate tõrjemeetmete (nt mehhaaniliste, keemiliste, bioloogiliste) oskuslikult seostatud kasutamine, mis tagab taimekahjustajate leviku piiramise majanduslikult põhjendatud läveni. Enamlevinud põllukultuuride integreeritud taimekaitse juhendid on koostanud Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadurid vastavalt Euroopa ja Vahemeremaade Taimekaitseorganisatsiooni EPPO standarditele ja Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiivile 2009/128/EÜ Pestitsiidide säästlikust kasutamisest.

Kartuli integreeritud taimekaitse

Kapsa Integreeritud taimekaitse

Kaera integreeritud taimekaitse

Põldherne integreeritud taimekaitse

Suvinisu integreeritud taimekaitse

Suviodra integreeritud taimekaitse

Suvirapsi ja suvirüpsi integreeritud taimekaitse

Talinisu integreeritud taimekaitse

Taliodra integreeritud taimekaitse

Talirapsi ja talirüpsi integreeritud taimekaitse

Talirukki integreeritud taimekaitse

 

Valgemädaniku tõrje rapsil

Valgemädanik (haigustekitaja Sclerotinia sclerotiorum) võib haiguse arenguks soodsatel tingimustel hävitada enamuse rapsisaagist. Taimekaitse vajaduse määravad valgemädaniku peremeestaimede kasvatamise intensiivsus ja mullaniiskus. Tõrjevajaduse otsustamiseks kasuta Kalkulaatorit.

 

 

Herbitsiidide rakendus

Herbitsiide otsing

Umbrohutõrje rakendus, mis leiab vastavalt kultuurile taimekaitsevahendite registrist kasutada lubatud herbitsiidi. Rakendus hõlmab nii suvi- kui taliteravilju, suvi- ja talirapsi, hernest ja põlduba.

Rakendus tagab umbrohutõrje õige ajastamise, kultuurile lubatud efektiivse ja soodsa hinnaga herbitsiidi valiku ning võimaluse salvestada põllul esinevate umbrohtude ja kasutatud herbitsiidide andmed. Rakendus töötab nii arvutis kui nutiseadmes.

Kaardistades põllul esinevad umbrohuliigid valib rakendus efektiivse herbitsiidi, optimaalse kulunormi ja arvutab hinna arvestades umbrohtude arvukust ja kultuuri kasvufaasi.

Efektiivseks umbrohutõrjeks loodud herbitsiidi kasutamise juhend on kättesaadav ETKI kodulehel ‘Herbitsiidide otsingus’. Rakendus võimaldab luua PDF-faili, seda saab välja trükkida ja alla laadida.

 

Taimekaitseseadmed

Taimekaitseseadmed – pritsimise ABC on Põllumajandusministeeriumi tellimusel ETKI Agrotehnoloogia osakonnas 2013. aastal loodud õppematerjal taimekaitseseadmete ohutust ja keskkonnasõbralikust kasutamisest.
Filmis käsitletakse pihusteid, pritsimistehnikat, pritside seadistamist, taimekaitseseadmete tehnilist kontrolli ja taimekaitsetööde ohutustehnikat.
Filmi kestuseks on 32 minutit 22 sekundit.

Lae õppefilm alla siit: www.etki.ee/images/videos/PritsimiseABC.flv

 

Taimekahjustajate monitooring

Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) Taimekahjustajate monitooringu koduleht

ETKI taimekahjustajate monitooringu eesmärk on koguda infot tähtsamate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest. Vaatlusi teostatakse Eesti erinevates piirkondades igal nädalal maist juulini ning kogutud informatsioon kuvatakse interaktiivsete kaartidena käesoleval kodulehel.

Kaardil näidatakse taimekahjustajate esinemise kohad ja ajad ning täpsem informatsioon kultuuri, sordi, agrotehnika ja eelvilja kohta. Teadmine taimekahjustajate levikust võimaldab tõrjetööde õigeaegset alustamist, suurendab taimekaitsetööde efektiivsust ning võimaldab vähendada taimekaitsevahendite kasutamist.

Alatest 2018. aastast saavad kõik taimekasvatajad nutiseadmeid kasutades ise monitooringus osaleda. Selleks tuleb liituda monitooringu töörühmaga kasutades juhendit.

Täpsem info: Pille Sooväli, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., tel 776 8375

 

Monitooringuga kaetud põllukultuuridele 2016. aastal kasutada lubatud taimekaitsevahendid ja nende efektiivsus taimekahjustajate tõrjel on välja toodud järgnevates tabelites:

Talinisu       Suvinisu       Taliraps- ja rüps       Suviraps- ja rüps       Talioder       Suvioder       Talirukis       Kaer       Põldhernes

 

Enamlevinud kahjurid

  1. Täiskasvanud kartulimardikas (Lepitinotarsa decemlineata) on oranžikaskollane kuni 12 mm pikkune, kummalgi kattetiival on viis musta pikitriipu ning eesrindmikul mustad täpid. Vastsed söövad kartulipealseid. Suure kahjustuse korral väheneb kartuli saak või hävivad taimed. Efektiivseimaks tõrjevõtteks on esimeste ilmuvate mardikate ärakorjamine või hävitamine.
  2. Lehetäid (Aphididae) on väikesed pehme ovaalse kehaga putukad, tiibu on neil kaks paari, esineb ka tiivutud isendeid. Enamasti elavad kolooniatena. Lehetäide massilisel esinemisel ja tugeva kahjustuse korral võivad taimed hävida, langeb saak ja halveneb saagi kvaliteet. Lehetäide tõrjekriteerium on 10 lehetäid ühe produktiivvõrse kohta.
  3. Hiilamardikas (Meligethes spp.) on must, rohelise või sinise helgiga 2–3 mm pikkune, ovaalse keha ja tumedate jalgadega mardikas. Kahjustavad eelkõige rapsi, süües õielehti ja augustades kinniseid õiepungi. Tõrjekriteerium on 1–2 mardikat ühe õiepungade faasis taime kohta või vahetult õitsemise eel 4 mardikat taime kohta.