Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Uudised

Millist tolmuandjat valida maguskirsile?

Maguskirss (Prunus avium) on aina kasvava populaarsusega viljapuu Eesti aedades. Eestis on viimase poole sajandi jooksul aretatud ligi 30 maguskirsi sorti.

Maguskirsi saagikus sõltub mitmetest asjaoludest, eelkõige aga sordist, ilmast ja sobiva tolmuandja lähedusest.

Maguskirss, üksikute eranditega, on isesteriilne ja vajab edukaks tolmlemiseks sobivat tolmuandjat. Saaki annavad vaid viljastatud õied. Edukaks luuvilja moodustumiseks on seega vaja viljastumist sobiva õietolmuga.

Eesti Taimekasvatuse Instituudis (ETKI) määrati 50 Eestis kasvatatava maguskirsisordi ja -aretise S-lookuse alleelid ja jaotati isesteriilsuse gruppidesse. Isesteriilsuse gruppi kuuluvus võimaldab hinnata erinevate sortide võimalikku sobivust üksteisele tolmuandjateks ja laiendab oluliselt valikut, milliseid sorte üksteisele tolmuandjaks valida.

Analüüside tulemusena on moodustatud soovitusnimekiri sobilike tolmuandjate kohta. Tabelis on toodud Eestis kasvatatavate maguskirsisortide isesteriilsuse 19 gruppi ja sordid, mis nendesse kuuluvad.

ETKI-s tehtud analüüside põhjal koostatud tabel on tõhusaks tööriistaks nii koduaednikele kui ka tootjatele optimeerimaks maguskirsi saagikust.

Samasse gruppi kuuluvad maguskirsid ei sobi üksteisele tolmuandjateks!

Loe artiklit täies mahus SIIN

Teadustegevus
Kristiina Laanemets

Kristiina Laanemets

18.04.2022

Samal teemal

Kõik uudised