2015. aasta taimekahjustajate monitooring
Kaartidel kuvatakse kultuuride tõrjesoovitus nädalate kaupa. Punktil klõpsates avaneb kahjustaja levik ja intensiivsus konkreetse sordi, harimisviisi ja eelvilja korral. Antakse tõrjesoovitus.
Fusariumi esinemine teravilja saagis 2015
Monitooringu vaatlused nädalate kaupa
Nädal 33 (10.08.-16.08.)
Möödunud nädal oli kartuli-lehemädaniku arenguks kõikjal Eestis väga soodne. Pritsimata põldudel on kartuli-lehemädanik lööbinud ja haigusele vastuvõtlikel sortidel jõudsalt arenenud. Arvukate nakatunud põldude olemasolu loob tugeva nakkusfooni ning ohustab seni veel nakatumata põlde. Soojad ja järjest pikenevad kastesed ööd on lehemädaniku arenguks ideaalsed. Vaatamata päikeseliste, soojade ja madala õhuniiskusega päevade jätkumisele püsib jätkuvalt väga kõrge kartuli-lehemädaniku risk. Lehemädanikule vastuvõtlikumate sortide kaitseks on neil soovitav pritsimisintervalli lühendada ühe päev võrra.
Nädal 32 (3.08.-9.08.)
Kartuli-lehemädanik. Eelmise nädalalõpu tugevad sajud lõid kõikjal Eestis soodsad tingimused lehemädaniku edasiseks arenguks. Haiguse tõrjeks on soovitatav kasutada kõrge lehemädaniku tõrje efektiivsusega fungitsiide Infinito, Ranman või Revus maksimaalse lubatud kasutusnormi ning päeva värra lühendatud kasutusintervalliga.
Nädal 31 (27.07.-2.08.)
Kartuli-lehemädanik. Eelmisel nädalal lööbis mitmel pool Eestis kartuli-lehemädanik. Ilmaennustuse kohaselt on oodata mõõduka temperatuuriga vihmaste ilmade jätkumist. Sellised tingimused on soodsad haiguse edasiseks arenguks ja levikuks. Vihmaste ilmade korral on kartuli-lehemädaniku tõrjel oluline kasutatavate fungitsiidide vihmakindlus. Haiguse tõrjel on oluline kasutada kõrge tõrjeefektiivsusega vihmakindlamaid preparaate nagu Infinito, Ranman või Revus vastavalt registreeritud kasutusintervallidele.
Ülevaade möödunud nädala tingimustest kartuli-lehemädaniku arengust. (Suurem väärtus iseloomustab suuremat kartuli-lehemädaniku riski).
Nädal 30 (20.07.-26.07.)
Kartul. Viimane nädal on olnud rohkete sajupäevadega kuid õhutemperatuurid on jäänud suhteliselt madalaks. Alla 1o kraadi langevad öised temperatuurid on pidurdanud lehemädaniku arengut ja levikut. Kartulikasvatajatel, kes on juba alustanud kartuli-lehemädaniku tõrjet on soovitav jätkata pritsimisi preparaatide registreeritud kasutusintervallidega.
Nädal 29 (13.07.-19.07.)
- Kartul. Viimaste päevade vihmad on kõikjal loonud kõikjal Eestis soodsad tingimused kartuli-lehemädaniku arenguks ja nakkuseks. Lehemädaniku lööbimist võib oodata selle nädala jooksul. Enam on ohustatud varased lehemädanikuõrnad sordid ja põllud, kus kartulit kasvatatakse mitmendat aastat järjest. Parima tõrjeefekti saamiseks on soovitatav kasutada süsteemse toimega fungitsiide.
- Suvioder
- Suvinisu
- Suviraps
- Põldhernes
- Põlduba
- Kaer
Nädal 28 (6.07.-12.07.)
Nädal 27 (29.06.-5.07.)
- Suvioder
- Suviraps
- Suvinisu
- Talioder
- Talinisu
- Taliraps
- Talirukis
- Kaer
- Põlduba
- Hernes. Hernemähkuri lendluse kindlaks tegemiseks tuleks põldu paigaldada feromoonpüünis, et ajastada õigeaegne tõrje.
Nädal 26 (22.06.-28.06.)
Nädal 25 (15.06.-21.06.)
Nädal 24 (8.06.-14.06.)
- Suvioder
- Suviraps
- Suvinisu
- Talirukis
- Talitritikale
- Talinisu
- Taliraps
- Talioder
- Kaer
- Kartul. On teateid esimestest kartulimardikate leidudest. Esimesest kartulimardikast teatati Tartumaalt Unikülast. Pärnumaalt Kilingi-Nõmme kandist teatati massilisest kartulimardika levikust.
Nädal 23 (1.06.-7.06.)
Nädal 22 (25.05.-31.05.)
- Talinisu. Eelmise jaheda nädala tõttu on taimede kasv olnud aeglane. Talinisu on jõudnud kolmanda – neljanda kõrresõlme moodustumiseni. Haigused on jäänud alumistele lehtedele ning hetke tõrjevajadus enamikel põldudel puudub. Minimeeritud harimisega põldudel on märgata rootsi kärbse kahjustust, mis avaldub läbinäritud peavõrse kuivamisega.
- Taliraps. Olenevalt piirkonnast on raps jõudnud täisõitsemise faasi, esinevad üksikud hiilamardikad, keda enam ei tõrjuta. Praegu peab alustama valgemädaniku vaatlustega ning vajadusel tõrjumisega.
- Talitritikale. Talitritikale areng on paari kasvufaasi võrra talinisust ees ehk jõudnud lipulehe ilmumise kasvufaasi. Tritikalet peamiselt kahjustav helelaiksus veel puudub.
- Põlduba
- Talirukis. Rukis on jõudnud viljatupe avanemise faasi. Lehestikul on üksikud äärislaiksuse kahjustused. Lehetupes on märgata ripslasi.
- Suvioder. Suviodra lehtedel on juba näha võrklaiksust ning äärislaiksust. Eriti tähelepanelikud võiksid olla minimeeritud harimist viljelevad põllumehed, kuna mõlemad haigustekitajad säilivad taimejäänustel ning soodsatel ilmastikutingimustel võivad kiiresti levida noortele taimedele.
- Talioder
- Hernes
Nädal 21 (18.05.-24.05.)
- Talinisu. Talinisu on valdavalt kõrsumisfaasis (kasvufaas 30-33). Nisu lehtedel on lisaks helelaiksuse kahjustusele lööbinud nisu-pruunlaiksust ehk DTR, eriti minimeeritud ning otsekülvi põldudel. Olge hoolas jälgimaks põllu olukorda, et ajastada õigeaegselt tõrjet, kuna niiskust haiguste levikuks on piisavalt ja soojade ilmadega võib infektsiooni levik muutuda intensiivsemaks. Möödunud nädalal mõnes piirkonnas esinenud tugev rahe kahjustas nisu lehti, tekitades mehaanilisi vigastusi (valgeid täksid ja laigud lehe pinnal), mida mitte segi ajada patogeenide poolt tekitatud kahjustustega. Möödunud nädalal kestnud temperatuuri kõikumised (külmad ööd) tekitasid mõnel puhul füsioloogilisi laike (pruunid täpid, laigud) nisul lehtedele, mida pritsiti herbitsiidiga või paagisegus herbitsiidi ja leheväetisega.
- Talirukis. Talirukis on jõudnud lipulehe faasi (kasvufaas 36-37) ja sõltuvalt piikonnast ja sordist nakatunud kõrreliste jahukastesse, vähem äärislaiksusesse. Soojade ja kuivade ilmade korral võib intensiivistuda ripslaste arvukus.
- Talioder
- Taliraps. Valdav osa talirapsi põldudest on kohe õitsemist alustamas või juba õitsevad. Vajadusel kasutage naeri-hiilamardika tõrjeks preparaate, mis on ette nähtud rapsi õitsemisaegseks kasutamiseks. Põldudel on leitud juba ka kõdra-peitkärsakaid, mille tõrje õite kroonlehtede varisemise ja väikeste kõtrade faasis võib osutuda vajalikuks, kui neile soodsad ilmastikutingimused jätkuvad.
- Talitritikale
Nädal 20 (11.05.-17.05.)
- Talinisu. Talinisu on üle Eesti jõudnud valdavalt kõrsumise kasvufaasi (BBCH 31-32). Põldudel on märgata helelaiksuse poolt kahjustatud taimi, eriti tähelepanelikud võiksid olla minimeeritud harimist viljelevad põllumehed. Madalad temperatuurid ning niisked ilmad soodustavad jahukaste tekke ohtu, jälgige oma põllu olukorda.
- Talioder
- Hiilamardikate tõrjevajadus. Taliraps on kohe õitsemist alustamas ja põldudel on juba märgata hiilamardikaid. Erinevatel põldudel on seis erinev. On põlde, kus hiilamardikaid ei esine ning on põlde, mida peaks jälgima ning vajadusel varsti tegema tõrje. On märgata ka kõdra-peitkärsakaid. Soovitatav oleks põldudele paigaldada kollane vesipüünis.
- Talitritikale