Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Uudised

Mul on rohkem kui sul

Mul on rohkem kui sul.

Vett, ikka vett, mida muud.

Ajal, mil maakera keskosa kõrbestub ja puhas mage vesi on juba muutunud osades piirkondades privilegeeritute eesõiguseks, tuleb meil taevast lausa valget vett alla. Ja me ei olegi selle üle eriti õnnelikud. Elu ei ole õiglane, ilm ammugi mitte.

Seda ebaõiglust näeme sel kevadel ka Eesti lõikes.

Narvas on maikuu 25 päevaga juba sadanud 176 mm, Jõhvis 124 mm, Võrus 110mm. Need on rekordilised või väga rekordilähedased numbrid, ja kuu ei ole veel läbi - Ilmateenistus lubab jätkuvaid tugeaid vihmasadusid. Kraavid on Kirde-ja Kagu-Eestis triiki täis, põllud tümad. Vett on ojades-kraavides kohati sama palju, kui lume sulamise aegu, kartulivagude vahel vesi või parimal juhul pori. Samal ajal on läänepoolses osa Eestist tavapärane või isegi kuivapoolne kevad. Raplamaal põllud enne viimast sadu lausa tolmasid, kuid eriti kuiv on olnud saartel (nagu ikka) - Sõrves on sadanud seni 20 mm, Ristnas 24 mm. Tundub siiski, et see viimane ebaõiglus saab tänase päeva jooksul pisut leevendust ja vett on eraldatud ka saarlastele.

Vooluveekogud ja põlludki on kohati triiki täis. Pildil Pühajõe ülemjooks. Foto: Mait Sepp
Joonis 1. Sademete hulk (mm) 1-25 maini

Järgmistel joonistel näidatakse mullaniiskuse käiku maikuus Jõgeva ja Kuusiku mõõtepunktides. Mõõtmised on teostatud iga tunni aja tagant.

Joonis 2. Mullaniiskus Jõgeval talinisupõllul erinevatel mõõtesügavustel
Joonis 3. Mullaniiskus Jõgeval talirukkipõllul erinevatel mõõtesügavustel

Joonis 4. Mullaniiskus (%) Kuusikul suviodra põllul 15 cm sügavusel

Joonis 5. Mullaniiskus (%) Kuusikul suviodra põllul 30 cm sügavusel

Agrometeoroloogia
Triin	Saue

Triin Saue

26.05.2021

Samal teemal

Kõik uudised