Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Uudised

Suur põllupäev

7. juulil toimus Jõgeval selle suve suurim põllupäev, kus osales rohkem kui 400 inimest. Suurejoonelise põllumajandussektori inimeste kokkusaamise avas  maaeluminister Urmas Kruuse. Päeva juhtis oskuslikult valdkonnas hinnatud Raul Soodla.

Kui seni on Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Scandagra korraldanud põllupäevi eraldiseisvalt juba aastaid, siis sellel suvel ühendati jõud, et koos luua põllupäev kus olid esindatud nii nii tava- kui mahe katsepõllud.

Põllupäeval jagati värsket informatsiooni ja teadmisi kodumaise teaduse perspektiivist, mis hõlmasid endas põnevaid põllukatseid ja tootetutvustusi.

Tava katsepõldudel olid näha 16 erinevat rapsi- ja 2 rüpsisorti ning 5 erinevat agrotehnoloogilist lahendust. Katsepõldudel olid esindatud ka  talioder, mis kogub iga aastaga aina rohkem populaarsust, ja mille sordivalik  on oluliselt mitmekesistunud. Erinevate sortide ja taimekasvatustehnoloogiate võrdlusest ei puudunud ka talinisu, millel teostati ränikatse, et näha, kas paraneb seisukindlus ja veekasutus, tagamaks põuatingimustes vastupidavuse.

Talikultuuridest kõige intrigeerivama ja uudsema sordina oli külvatud talikaer. Suviviljadest olid näha näha erinevad kaera, odra ja suvinisu sordid.  Katsetes oli esindatud ka Eesti esimene molekulaarsete markerite abil aretatud sort suvinisu ‛Mireete’.

Mullaviljakuse tõstmiseks ja mesilastele toitumiseks olid külvatud vahekultuuride segud.

ETKI teadurid andsid põhjaliku ülevaate eri sortidest ja agrotehnoloogilistest võtetest maheviljelisuses. Tutvustati ka projekti UMBROHI, mille käigus suurendatakse keskkonnasäästliku umbrohutõrjealast teaduskompetentsi. Tutvustati uuenduslikke pildianalüüsi tehnoloogiaid, mille kaudu saab hinnata aretiste ja sortide omadusi ning põldude umbrohtumust.

Põllupäeva lõunapausil toimus heategevuslik oksjon. Mitmed firmad olid oksjonile välja pannud tooted, pakkumised, mille alghinnaks oli  1 euro.  Oksjonitulu ligi 1500 eur läheb täies ulatuses Siimusti Lastekeskus Metsatarekese laste ja töötajate ühise suvise väljasõidu toetuseks.

Pärastlõunal toimusid  taimekaitsevahendite pritside ja mullaharimismasinate  võimaluste demostratsioonid,  soovijad kuulasid ettekandeid kartulist, köögiviljadest, elurikkusest ning põlissortidest.

Kuum suveilm mõjus külastajate söögiisule pärssivalt, tänu sellele annetati suupistete ülejäägid operatiivselt Jõgeva toidupangale.

ETKI

Samal teemal

Kõik uudised