Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Uudised

Väljas oli Jaanuar

Jaanuarikuu keskmine õhutemperatuur kahe meetri peal oli -2.999*C. (joonis 1). Võrreldes kliimanormiga oli keskmisest 1.5°C soojem (kliimanorm -4.5 °C). Külmataat näpistas nina enim 12. jaanuaril kui ööpäeva temperatuur langes enim -19.8 °C ja palitu ülemised nööbid võis lahti teha sellele järgneval päeval 13. jaanuaril, mil temperatuur küündis üle nulli 4.8 °C.
Jaanuari esimese dekaadi keskmine temperatuur oli -4.43°C, olles kliimanormiga võrreldav – 4.2°C , madalaim temperatuur mõõdeti 8. jaanuaril ning selleks oli -17.3 °C ning kõrgeim temperatuur oli 4. jaanuaril 2.7 °C. Teise dekaadi keskmine õhutemperatuur oli -2.38° C,  kõige vähem näitas temperatuuriandur 19°C külmakraadi jaanuari kaheteistkümnendal päeval ning kõige enam 4.8 °C tollele järgneval päeval.  Kolmanda dekaadi keskmine õhutemperatuur oli -2.25 °C, kliimanormist oli see 3.45°C enam. Kõige madalam oli temperatuur mõõdeti 26. jaanuaril: 11,7 °C.

Joonis 1. Jaanuarikuu temperatuu temperatuurikäigud

Jaanuarikuu rukkis

Jaanuari keskmine õhutemperatuur võrsumissõlme lähedal oli -0.75°C, langedes kõige külmematel päevadel kuni -1.7°C (joonis 2.).

Joonis 2. Rukkipõllu temperatuurikäigud

Mullatemperatuuri oli võrdlemisi stabiiline - üle kümne päeva -0.6°C kraadi juures, sellest palavamaks ei läinudki (joonis 3).

Joonis 3. Rukkipõllu maksimaaltemperatuurid erinevatel kõrgustel

Sellist temperatuurinäidu rigiidsus on seotud mitme füüsikalise parameetri koosmõjuga – ühelt katab teravilu kohev lumevaip ja lumevaiba all kohati ka jääkiht ning mulla enda füüsilised omadused ei reageeri keskkondlikele muutusele seetõttu ülemäära kiiresti. Kuu keskmine temperatuur mullapinnal  oli -1.38°C, temperatuur kordagi alla 3.3°C miinuskraadi ei langenud, samas temperatuur kordagi üle null kraadi ei tõusnud (-1°C).  2cm kõrgusel oli keskmine õhutemperatuur -1.8°C, temperatuur, kõige külmem oli -8.5°C kahekümnendal jaanuarikuu päeval (joonis 4).

Joonis 4. Rukki põllu miinimumtemperatuurid jaanuaris

Teise dekaadis oli rukki võrsumissõlmel mõnevõrra soojem: -0.76°C. Kõige külmem päev  oli kuu teises kolmandikus 18. jaanuaril, mil päeva keskmine temperatuur kolme sentimeetri sügavusel oli -0.99°C . Kõige madalamat temperatuuri võis kohata 12. jaanuaril ja 18. jaanuaril, mil temperatuurimõõtur registreeris miinuskraade 1.2°C jagu. Maksimaaltemperatuurid ei suutnud kordagi üle null kraadi hüpata. Kolmanda dekaadi keskmine temperatuur oli  -0.73°C .  Kõige madalam temperatuur oli -1.7°C , 27. jaanuaril.

Põgusalt ka nisust

Nisu põllu keskmine mullatemperatuur oli -0.32°C, tõusmata kordagi plusspoolele ehk mulla sulamine toimus ainult alumistes mullakihtides. Maapinna  lumekihtides (3cm ja 10cm) esines plusskraade päeva lõikes järgnevatel päevadel: 4-5 jaanuar, 13-14 jaanuar ja 19. jaanuar (joonis 5).

Joonis 5. Nisupõllu temperatuuride keskmiste kroonika

Kui mullas ulatusid negatiivsed temperatuurid kuu lõikes kuni -0.9 kraadini, siis nisutaimiku kohal (3cm) ja 10 cm peall vastavalt -22.6 ja -24.1 kraadi (joonis 6.) Nisutaimed plagistasid hambaid enim esimese dekaadi lõpus ja teise alguses, kui kõigil kolmel päeval ulatus kraadiklaasinäit üle 22 miinuskraadi.

Joonis 6. Miinimumtemperatuurid erinatel kõrgustel


Nisu kohal valitses jaanuaris võrdlemisi keerulised olud, kui temperatuurikäigud olid kui meerika mäed. Sellegipoolest oli mullapinnale moodustunud jääkiht kaitseks mulla täieliku külmumise eest ja hoidis ära suurema kahju (Joonis 7.)

Joonis 7. Nisu maksimaaltemperatuurid jaanuaris

Ja mis kõige olulisem - meil on talv. Lumi on kestvalt põlde katmas - tõsi vahepeal on olnud oht, et sulab ära sindrinahk ja paljastanud teravilja varbaotsad lumeteki alt ent ilmajaan olnud hoolitsev ning reki koheselt uuesti peale laotanud. Tänu sellele on mullatemperatuur stabiiline ning uinujal ei ole põhjust nuriseda (joonis 8).

Väljas oli jaanuar

Agrometeoroloogia
Merko Kärp

Merko Kärp

18.02.2022

Samal teemal

Kõik uudised