Liigu sisu juurde

Otsi lehelt

Avaleht / Uudised

Väljas ulgus novembrikuu

Õhutemperatuuri keskmine oli Jõgeva katsekeskuse põldudel 1.5°C kraadi -mida oli tavapärasest 0.6°C rohkem. Mullatemperatuur kordagi alla kahe kraadi ei langenud, mistõttu ka külmumist ei saanud rohumaal esineda.

Joonis 1. Õhutemperatuur 200cm kõrgusel võrrelduna mullatemperatuuriga

Kuigi novembri algus oli tavapärasest jahedam, siis esimese dekaadi lõpus olid mitmel päeval järjest soojarekordid. Peale soojalainet keskmine päevatemperatuur langes madalamale kliimanormist (joonis 2).

Joonis 2. Õhutemperatuuri keskmine võrreldes kliimanormiga (1991-2020)

Võrreldes viimase kolme kümnendi temperatuuridega oli novembri algus erakordselt soe tipnedes 12. novembril 13.9 kraadise "termomeetri näiduga"põrgukuumusega". Peale ebaharilikku soojalainet rekorditelaine vaibus ning õhutemperatuur enam rekordeid ei ohustanud (joonis 3).

Joonis 3. Novembri maksimaaltemperatuurid võrreldes rekordtemperatuuridega

Taliodra katsepõld oli novembri teises poole alguses krõbedamate temperatuuridele hästi avatud (pilt 1). See on hästi vaadeldav maapinna temperatuuri kõikumiste läbi, kus maapinnatemperatuur langes korduvalt tänu õhutemperatuuri tugevale langusele allapoole nulli. Lume tulekuga külmakraadid enam lumeteki alla ei mahtunud ning maapinna temperatuur asus ülesse poole ronima tänu mullatemperatuurile, mis oli terve novembrikuu üle null kraadi. Mustkesaga põldudel olid künnivaalu tipud jäätunud, kuid kultuuriga kaetud põldudel külmumist ei sedastatud. Novembri kuu lõpuks kattis maad 10cm lumikate, millest turritasid välja kõrretüüd (pilt 3).

Joonis 4. Taliodra miinimumtemperatuurid novembrikuus

Rukki katsepõllul võis kohata taolist tendentsi, kui taliodra põllus, kus maapinna õhutemperatuur langes esmalt veidi enam miinustesse, kuid lume tulles hakkas maapinnatemperatuur ühtlustuma positiivse mullatemperatuuri toel (joonis

Joonis 5. Rukkipõllu temperatuurikäigud
Pilt 1. Talinisu põllulapp talve ootamas 16. novembril
Pilt 2. Taliodra katsepõld talve ootamas 16.novembril
Pilt 3. Talv tuli talinisupõldu küll ootamatult
Agrometeoroloogia
Merko Kärp

Merko Kärp

12.12.2022

Samal teemal

Kõik uudised